Jestlipak jste se někdy zamysleli nad tím, jak dodržujete hygienu ve vaší kuchyni? V restauracích mají svá nařízená pravidla, která je nutno dodržovat. Dbá na to příslušná legislativa a dozor hygieniků.
V domácí kuchyni nás nikdo nekontroluje, je jen na nás, jak se s hygienickým režimem vypořádáme. K tomu je třeba znát pravidla, která nám říkají, čeho se při přípravě pokrmů vyvarovat, abychom si nepoškodili naše zdraví.
Je naprosto samozřejmé, že místnost, ve které vaříme, průběžně uklízíme. Je výhodné určit si mimo tento úklid ještě tzv. sanitární den, kdy nevaříme, ale věnujeme se kompletnímu úklidu celé kuchyně i se skrytými zákoutími, vymyjeme trouby a mikrovlnná zařízení, vytřeme police a vymyjeme myčku nádobí včetně odmašťovacího cyklu bez nádobí.
Denně se pak věnujeme údržbě pracovních ploch, které omýváme roztoky se saponáty a desinfekčními prostředky. Nesmíme zapomenout na čištění odpadových nádob a na denní vynesení odpadků z kuchyně pryč. Hnijící zbytky by mohly být zdrojem infekce, která by mohla poškodit náš organismus.
Naprostou samozřejmostí je dodržování osobní hygieny toho, kdo vaří a manipuluje s potravinami. Patří sem časté a důkladné mytí rukou, stažení dlouhých vlasů do culíku, aby nedošlo ke kontaktu s potravinami, doporučuje se odkládat šperky z rukou, protože se v nich drží poměrně dost bakterií, které by mohli přejít do jídla. To platí zejména, když chceme rukama zpracovávat těsto. Pokud manipulujeme s vejci a syrovým masem, je třeba být opatrní ještě více, protože tyto potraviny jsou za syrova častým zdrojem obávané salmonely. Proto při manipulaci s vejci nerozbíjíme skořápky o kraj mísy, ruce ihned umýváme a místa, kam vejce pokládáme, pokud možno ihned stíráme. O syrovém mase platí stejná pravidla.
Z popsaných rad je zřejmé, že nejen velké vývařovny musí dodržovat hygienický režim, nebezpečí infekce hrozí všude. Tak až půjdete chystat nedělní oběd, vzpomeňte si na tyto řádky.