Všechny části této rostliny obsahují bílou tekutinu, která nám zabarví ruce dohněda. Pampeliška je neuvěřitelně přizpůsobivá a dokáže zakořenit téměř na každém místě. Lépe se jí daří na slunných místech, kde mají dostatek živin i vláhy, ale díky dlouhým kořenům, které zadržují vodu, dokáže přežít i v popraskaném asfaltu nebo mezi dlažebními kostkami. V trávníku jí nevadí časté sekání a proti postřiku běžnými herbicidy je také odolná. Pokud se jí chceme opravdu zbavit, musíme si najít takový herbicid, který hubí i kořeny rostliny.
Pro lékařské účelypoužíváme celou rostlinu včetně kořenů. Látky, které smetánka obsahuje, nám slouží například proti nechutenství, povzbuzuje trávení, pomáhá při léčbě žloutenky, zánětů, zácpy a revmatismu, podporuje činnost jater a žlučníku. Jsou prevencí proti rakovině a různým dalším nemocem.
Pampeliška obsahuje třísloviny, éterické oleje, vitamíny A, B, C, E, fosfor, železo, mangan a vápník, bílkoviny a mnoho dalších životu prospěšných látek. Je vhodná i pro diabetiky, protože si vytváří jako zásobní cukr inulin. Obsah všech těchto látek se během vegetačního roku mění.
Když do salátu přidáme mladé čerstvé listy pampelišky, bude mít jemně nahořklou chuť a zároveň dodáme salátu spoustu zdraví prospěšných látek. Velmi populární je i pampeliškový med, který dělaly už naše babičky. Připravuje se z čistých květů, které nerostou blízko silnice, a to tak, že:
Natrháme cca 400 květů, které namočíme na 24 hodin do studené vody. Pak je lehce vyždímáme a dáme je do 1 litru čisté vody. Přidáme lžičku kyseliny citrónové a přivedeme k varu. Vaříme 15 minut, pak necháme pomalu vychladnout. Po vychladnutí květy přes sítko vyždímáme. Do odvaru přidáme 1 kilo cukru a vaříme pod pokličkou na mírném ohni asi jednu hodinu, dokud hmota není vláčná a nezíská jasnou jantarovou barvu. Při dodržení správného dávkování získáme 1 litr medu.