V posledních letech se investování na akciových trzích stalo poměrně populární. Lidé to vidí jako příležitost, jak přijít poměrně rychle a snadno k penězům. Koneckonců, existuje spousta ukazatelů, které zajistí, že se nám naše vložené peníze vrátí, ne?
Jedním z těch populárnějších je i price action strategie. Oblíbená je především z toho důvodu, že je snadno srozumitelná a interpretovatelná i pro začátečníky. Ti pak nemají problém dojít z daných údajů ke správným výsledkům.
Založena je na principu sledování dlouhodobých trendů na trhu. V tomto případě se jedná o cenu, kdy se hodnoty ceny akcií dané firmy promítnou do časové osy. Výsledný graf nám pak ukáže, jak se v průběhu času vyvíjela. Z toho pak můžeme vydedukovat, jak se bude nadále vyvíjet.
Jak je vidět, aplikace je poměrně jednoduchá, takže ji zvládne i poměrný začátečník. Problém však je, že sama o sobě není tato metoda příliš spolehlivá. Nebere totiž v úvahu další faktory, které mohou vývoj cen akcií ovlivnit.
Mezi ně patří například konkurence, směr a změna populárních trendů, ale i mnohé další. Proto, ačkoliv rozhodně tvoří dobrý odrazový můstek, nemůžeme se spoléhat pouze na ni. I z tohoto důvodu zkušení finanční poradci a analytici kombinují hned několik metod, aby dosáhli pokud možno co nejpřesnějšího výsledku.
Ovšem ani to nezaručí úspěch. Jak ukázala současná koronavirová epidemie, může se kdykoliv stát nějaká nečekaná událost, která posune trh úplně jiným směrem, než by se jinak ubíral. Jistě, nestává se to často, avšak když už taková situace nastane, mívá obvykle dalekosáhlé následky.
Nemusí ovšem jít hned o celosvětovou pandemii. Stačí například výbuch sopky, který nad danou oblastí na nějakou dobu uzavře letové cesty, případně velké zemětřesení či tsunami, které poškodí nějakou oblast.
Je tedy jasné, že investice do akcií jsou poměrně rizikové. Měli bychom tedy uvážit, zda jsou pro nás to pravé, a pokud se pro ně nakonec rozhodneme, poradit se nejprve s finančním poradcem. Věřte, že vám to zachrání velkou částku peněz.