Kam umístit ostrovní fotovoltaickou elektrárnu


Ostrovní fotovoltaická elektrárna je výraz, který se poměrně často objevuje na internetu v souvislosti s fotovoltaikou. Co si vlastně pod tímto pojmem máme představit, a co má tento systém společného s ostrovy?

Velká Británie – že je Velká Británie ostrovní zemí, je vám jistě známo, ale s ostrovní fotovoltaikou to nemá nic společného. Vlastně má, a sice poměrně trefné přirovnání. Britové jsou díky oddělení od pevniny Evropy od ní zcela nezávislí, sice zejména co se týče geografické polohy, ale mnohdy také s ohledem na turistický ruch a další běžné každodenní činnosti. Británie se také jako jediná země ubránila vpádu vojsk hitlerovského Německa, kterému se nepodařilo zemi zdecimovat pouhými leteckými nálety, a kdy nakonec k vylodění u britských břehů nikdy nedošlo.

panely na střeše

Ostrovní fotovoltaiku si můžete s trochou nadsázky představit jako Velkou Británii. Jde o nezávislý systém na svém okolí z hlediska inženýrských sítí. Jste tu lidově řečeno na svém vlastním písečku, máte vlastní zdroj elektřiny, a i kdyby jen pár kilometrů od vás popadaly sloupy elektrického vedení a v celém regionu nastal dlouhodobý výpadek elektřiny – obávaný blackout, vy si klidně dál doma budete vařit kávu v kávovaru, chladit potraviny v chladničce a prát prádlo v automatické pračce.

panely fotovoltaiky

Dlouhodobého výpadku elektřiny se lidé obávají, protože jim to může obrátit život naruby, budou prát prádlo na valše a svítit petrolejkou, a v této chvíli budete mít navrch. Dalším důvodem, proč si lidé ostrovní systémy pořizují, je nezávislost na turbulentních cenách energií. Kdo ví, zda zakrátko nepřijde zas další problém, na který zareagují lidé na energetických burzách panikou a ceny elektřiny zas vyskočí do astronomických výšin? Pokud si dobře spočítáte, zda se vám finančně ostrovní systém vyplatí i z hlediska životnosti a návratnosti vložených investic, a zařízení necháte instalovat, nemusí vás žádná panika na burzách zajímat.