Letní chvíle strávené v blízkosti bazénu, ať už při dlouhých a vyčerpávajících plaveckých výkonech nebo jen při chvílích plných odpočinku a relaxace, jsou oblíbené mnoha lidmi. Bazény ale nejsou na zahradě jen pro potěšení a je nutné se o ně starat, pokud tedy nechcete, aby se vám za nějakou dobu z průzračně čisté vody vytvořila zelená bažina. A jak můžete kvalitu vody zlepšit nebo ji udržet? Nejprve je nutné, aby voda, která je do bazénu vůbec přivedena, byla, pokud možno nezávadná. Je asi logické, že bazén nenaplníte vodou z přilehlé studny, která namísto křišťálové modři barvou připomíná spíše rezavé železo.
V potaz je ale nutné brát i méně patrné vlastnosti, než je barva vody. Pozor si dávejte zejména na tvrdost vody a zde se držte, pokud možno co nejblíže středu. Voda, která nebude ani tvrdá, ale ani moc měkká, vám zajistí ideální podmínky už od začátku. Možná sice nejste zkušeným chemikem a chemie vám toho ve škole nikdy moc neříkala, při péči o bazén se s ní ale budete potkávat prakticky neustále. Další parametr vody, který je nutné udržovat v rozmezí těch správných hodnot, je právě její chemickou vlastností. Jedná se o pH. Možná si ještě ze školy vzpomenete na to, že měřit se dá pomocí indikátorových papírků.
A že to není těžký proces. Do vody je jednoduše ponoříte, chvilku počkáte a jen přečtete výslednou hodnotu. K bazénu se ale pojí i prostředky, které mají název tohoto přírodovědného oboru přímo ve svém názvu vlastním. Možná jste správně uhodli, že se jedná o bazénovou chemii. Ta se často skládá z mnoha různých druhů prostředků, které můžete naštěstí dnes už sehnat ve směsích. Možná se vám bude hodit sůl do bazénu a možná projasňovač – základní prostředky pro údržbu kvality vody by ale měl používat každý. Péče o bazén tedy zpočátku může vypadat jako relativně náročná činnost. Pokud vám ale voda přece jen zezelená, nebojte se. Vezměte si místo vzteku z tohoto jevu jen zkušenosti a příště už třeba budete vědět, jak se do tohoto stavu už nevrátit.