Sladit cukrem, medem nebo něčím jiným? Také řešíte, tento problém a chcete klasický cukr nahradit něčím zdravějším? Stévie se jeví jako ideální řešení.
Je stévie opravdu tak zdravá, jak si lidé myslí a na co si dát pozor?
Až do sedmnáctého století lidé sladili výhradně medem, později se začal používat i klasický bílý cukr. Dnes se už ví, že s cukrem se to rozhodně nemá přehánět a proto se snaží výrobci cukrovinek, cukráři i znalci zdravé výživy přicházet s novými sladidly. Samozřejmě se zdravějšími verzemi cukru. Stévie patří rozhodně mezi nejpopulárnější z nich, výrobci ji tak stále více používají a lidé jsou spokojení, protože věří, že sladí zdravěji. Jenže i stévie by se neměla konzumovat ve větším množství, i když rozhodně škodí méně než bílý rafinovaný cukr.
Její výhody
Stevia sladidlo má skutečně své výhody. Určitě je důležité zmínit, že slazení stévií neohrožuje zdraví zubů – nepřispívá ke tvorbě kazů a dokonce se přidávají i do žvýkaček. To je opravdu velké plus oproti bílému cukru. Stévie je také vhodná pro diabetiky, kteří ji tak mohou využívat jako náhradu za běžný cukr, nepřispívá ke zvyšování krevního tlaku a všechny, co věčně drží nějaké diety, potěší, že nemá ani vysokou energetickou hodnotu, takže se po ní netloustne. Její chuť je poměrně intenzivní, i když chuť běžného cukru určitě nečekejte. Ale to v souvislosti se zdravou výživou je očekávané.
Jak moc je bezpečná
Tak jako je to se vším, i zde samozřejmě platí, že nic se nemá přehánět. Stévie se dlouho neuznávala jako bezpečná, jde totiž z chemického hlediska o druh glukosidu a má označení E 960, což poukazuje na to, že jde přírodní náhradní sladidlo. V Evropské unii se tato látka ale může v potravinách vyskytovat až od roku 2011. Mnozí lidé tak zcela nevěří v její bezpečnost a nezávadnost, jaká se uvádí. Například užívání stévie dětmi nikdy ani nebylo potvrzeno. Tohle všechno může vést k určitým pochybnostem a otazníkům. V rozumné míře, ale rozhodně nemůže uškodit a v porovnání s rafinovaným cukrem stévie stále vede.
Stévie je vhodná na běžné doslazování, ale i na pečení, tvorbu dezertů a vaření.