Faktem je, že hypotéky jsou dnes prakticky nejvyužívanější způsob financování bydlení. A ačkoliv je nevyužije ani zdaleka každý, pro mnoho lidí představují jedinou možnost, jak bydlet ve vlastním. Je sice fakt, že budou muset delší dobu platit uvedenou částku, avšak po této době už nebudou mít, co se bydlení týče, vůči nikomu žádné závazky. Navíc mohou nemovitost užívat okamžitě po koupi.
To vše zní sice dobře, ale na trhu je tolik poskytovatelů hypoték a tolik jejích typů, že se v tom laik může mít problém vyznat. Je zde tedy reálné nebezpečí, že si vybere takovou, která pro něj nebude svými podmínkami příliš vhodná. Jak tedy vybrat dobře?
Poskytovatelé se v zásadě dělí na bankovní a nebankovní subjekty. Ty bankovní jsou jasné, jedná se o běžné banky, které poskytují hypotéky jako jednu ze svých služeb. Pokud jde o ten druhý typ, pak zde jde o nejrůznější finanční společnosti specializující se na poskytování nejrůznějších druhů půjček, mezi které řadíme právě i hypotéky.
Zde může být i kámen úrazu. Na nebankovní hypotéky, a také další produkty těmito společnostmi poskytovanými, je pohlíženo s určitou nedůvěrou. Možná je to ještě přežitek z dřívější doby, avšak banky vnímáme jako něco solidního, stabilního, co nabízí kvalitní produkty, zatímco nebankovní společnosti vnímáme jako ty, které se nás budou snažit ošidit.
Takto to možná fungovalo dříve, kdy byly banky skutečně regulovány. A je také fakt, že mají podstatně přísnější podmínky a některé produkty, běžné u nebankovních firem, zde nenajdete. Jsou to například hypotéky bez dokládání příjmu či bez ověřování v registru.
Je však třeba si uvědomit, že i banky dnes mají ve valné většině soukromého vlastníka a rozdíl je pouze v tom, že si zde můžeme uložit peníze.
Zde tedy záleží plně na vás. Avšak neřiďte se tím, zda vám hypotéku dá banka nebo soukromá firma, ale místo toho si pečlivě přečtěte před podpisem smlouvy všechny podmínky. Jen tak se nespálíte a nezačnete život v novém domově špatně.