Podzimní únava je v plném proudu. Jak s ní bojovat?

Dny se krátí a listy začínají opadávat. Obojí na nás má velký vliv – světlo i zeleň totiž navozuje psychickou pohodu (vzpomeňte si, jak šťastní všichni jsou s příchodem jara). Zda jsou jarní, podzimní či zimní únavy výmyslem marketingu nebo realitou, necháme na jiných. Pravdou ale je, že určitá souvislost se změnou počasí a naší únavou existuje. Jednotlivých příčin může být hned několik.

žena v podzimním listí

Nedostatek železa (a dalších vitamínů)

Častou příčinou dlouhodobé únavy je nedostatek železa. Může se projevovat i bledostí či dýchavičností a chudokrevností. U žen má často nedostatek železa negativní vliv na průběh menstruace. Bohužel jsou s nedostatkem železa spojeny i další zdravotní problémy, jako je nemoc štítné žlázy nebo celiakie. Nedostatek tohoto prvku proto opravdu není radno podceňovat, zkuste si proto v případě podezření zajít na krevní testy. Kromě potravinových doplňků najdete železo například v listové zelenině, brokolici nebo čočce. Doplnit byste měli i vitamín C nebo E.
unavený jaguár

Málo sportu

Aspoň nějakou kondičku bychom si udržovat měli. Přece se nechceme dostat do stádia, kdy nás vyčerpají i schody do druhého patra. Stačí procházky na čerstvém vzduchu nebo i kmitání v domácnosti. Hlavně nesedět doma na zadku, paradoxně nás to totiž vyčerpá ještě víc než sport. Zkombinujete-li aerobní cvičení se silovým tréninkem, příjemně se zapotíte a díky vyplaveným endorfinům vám bude dobře a okamžitě pocítíte příliv energie. Donuťte se!

Sladkosti

Moc dobře víme, že jsou pro nás sladkosti špatné. Proč? Kromě toho, že kvůli nim tělo zadržuje vodu a ztrácí jiné důležité prvky, způsobují především vychýlení krevní hladiny cukru takovým způsobem, že po nich energii naopak ztrácíme. Zkuste sladkosti vynechat (a možná i omezit sacharidy, typicky pečivo z bílé mouky). Ze začátku to bude těžké, ale po pár dnech poznáte ten pocit, když si tělo bere energii jiným způsobem – a je to k nezaplacení!

Hudba

Nepodceňujte vliv hudby, kterou posloucháte. Rychlá energická hudba má vliv na váš běh i styl jízdy v autě, to jste si už jistě všimli. Pozitivně laděné tóny vás pak často mohou dostat z podzimních depresí – a melancholické balady vás do nich naopak dostat. Využijte hudbu pro to, abyste měli více energie. Podobně můžete probádat i vliv barev na naši psychiku.